Chotkos's Blog

Programowanie i informatyka

Explorer traci poparcie

Hakerski atak cyberprzestępców na Google obnażył luki w zabezpieczeniach Internet Explorera, najpopularniejszej przeglądarki internetowej na świecie.

Zaufanie do niej spadło do tego stopnia, że francuskie i niemieckie władze odradzają swoim obywatelom jej używanie.

Francuski urząd zajmujący się bezpieczeństwem w sieci (CERTA) oficjalnie odradza używanie przeglądarki Microsoft Internet Explorer. To kolejny kraj, którego władze oficjalnie odradzają używania projektów Microsoftu. W piątek o ryzyku związanym z najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie poinformowało niemiecki Federalne Biuro ds. Bezpieczeństwa Technologii Informacyjnych (BSI).

Powodem bezprecedensowych zaleceń jest wykryta niedawno luka w zabezpieczeniach przeglądarek Internet Explorer. Francuski CERTA twierdzi, że wykryto ją w IE wersji 6,7 oraz najnowszej 8. Microsoft, ustami George’a Stathakopoulosa utrzymuje, że luka bezpieczeństwanie dotyczy IE 8. Ta najnowsza przeglądarka od Microsoftu jest elementem Windows 7, najnowszego systemu operacyjnego koncernu, który na rynku pojawił się w październiku ubiegłego roku.

Niemiecki i francuski urząd zwracają uwagę, że jak dotąd Microsoft nie udostępnił automatycznej aktualizacji dla Internet Explorera, która naprawiałaby wadę. Do czasu pojawienia się rozwiązania francuskie i niemieckie władze radzą internautom, by korzystali z alternatywnych przeglądarek.

Na wady w zabezpieczeniach Internet Explorera zwrócił uwagę nagłośniony w ubiegły wtorek ubiegłoroczny atak chińskich hakerów na Google i ok. 30 innych amerykańskich korporacji. Do włamania się na konta poczty Gmail cyberprzestępcy użyli m.in. luk w zabezpieczeniach Internet Explorera oraz Adobe Reader, najpopularniejszym programie do odczytu powszechnie używanych plików PDF.

Internet Explorer w wersji 6,7 i 8 jest używany przez 32 proc. polskich internautów. Ponad 50 proc. surfujących po sieci używa przeglądarki Firefox (dane za tydzień 4-10 stycznia). Udział Internet Explorera w światowym rynku przeglądarek to 62,7 proc. (dane za drugi tydzień stycznia).

Rzeczpospolita OnLine

Reklamy

Styczeń 18, 2010 - Posted by | Informatyka ogólniej |

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: